Socialdemokratai siūlo keisti Darbo kodeksą, kad palengvintų dalią tų darbuotojų, kuriems tenka bylinėtis su darbdaviu. Darbuotojai galėtų prisiteisti bylinėjimosi išlaidas, patirtas nagrinėjant darbo ginčus darbo ginčų komisijoje.
„Šiuo metu darbuotojas gali prisiteisti tik teisme patirtas bylinėjimosi išlaidas, o darbo ginčų komisijoje nagrinėjamos bylos visa savo finansine našta gula ant darbuotojo pečių“, – paaiškina pataisas rengusi Seimo narė socialdemokratė Rasa Budbergytė.
„Darbuotojas visada yra silpnesnioji šalis. Žinodamas, kad gali tikėtis patirtų išlaidų atlyginimo, darbuotojas galės pasitelkti kvalifikuotą advokatą savo teisėms ginti. Darbuotojai galės drąsiau ir ryžtingiau ginti savo teises ir interesus, o darbdaviai atsakingiau žiūrės į darbuotojų teises ir poreikius“, – pažymi parlamentarė.
Nors darbo ginčai nagrinėjami nemokamai (tai įtvirtinta Darbo kodekse), darbuotojas, norėdamas apginti savo pažeistas teises ir interesus, paprastai negali to padaryti be kvalifikuotos pagalbos, t. y. nepasitelkęs teisininko. „Tačiau suprasdami, kad tiek advokato, tiek ekspertizių, tiek kitokias ginčo išlaidas teks dengti iš savo kišenės, darbuotojai dažnai nusprendžia išvis neginti savo teisių – ir susitaiko su neteisybe“, – Lietuvos realijas komentuoja R. Budbergytė.
Situacija pasikeistų iš esmės, jei Darbo kodekse būtų įtvirtinta, kad tais atvejais, kai darbuotojas įrodo esantis teisus, darbo ginčų komisija jam gali priteisti patirtas bylinėjimosi išlaidas, įskaitant būtinas ekspertizės ar laboratorinių tyrimų išlaidas, išlaidas advokato ar advokato padėjėjo pagalbai apmokėti, vertimo išlaidas ir pan.
Pažymima, kad vartotojų ginčus nagrinėjančios ikiteisminės institucijos turi teisę vartotojams priteisti bylinėjimosi išlaidas.