Sostinėje pragyventi vis sunkiau – metas pasirūpinti vilniečiais | Rasa Budbergytė

Sostinėje pragyventi vis sunkiau – metas pasirūpinti vilniečiais

Rinkimų programą ir šūkį „Metas pasirūpinti Vilniumi!“ pristačiusi socialdemokratų kandidatė į sostines meres Rasa Budbergytė sako, kad išrinkta visą dėmesį sutelktų į miestiečių gyvenimo kokybės gerinimą, nes tokių investicijų grąža yra didžiausia.

Ji teigia, kad kadenciją baigianti Vilniaus valdžia „nepagrįstai nusišalino nuo svarbiausių gyventojams problemų sprendimo“. Pasak R. Budbergytės, miestas dūsta nuo kamščių, kuriuose gyventojai per metus praleidžia bemaž 136 valandas, o žmonėms vis sunkiau pragyventi.

„Matau Vilnių kaip talentų, žinių bei darbo vietų, o svarbiausia – žmonių traukos centrą. Kaip miestą, kuris užtikrintų sąlygas žmonėms gyventi oriai ir kokybiškai. Deja, dabartinei Vilniaus merijai įgyvendinti viešųjų ryšių akcijas sekasi geriau nei spręsti seniai susikaupusias kasdienes vilniečių problemas.

Miestu nėra rūpinamasi pakankamai: po blizgančiu fasadu ir juostelių karpymo ceremonijomis slepiasi didžiulis biurokratizmas, betvarkė Vilniaus šilumos ūkyje, mažėjančios ir vis sunkiau prieinamos švietimo ir sveikatos paslaugos, laukinė būsto rinka. Galiausiai – neprižiūrėta viešojo susisiekimo sistema“, – pirmadienį surengtoje spaudos konferencijoje kalbėjo R. Budbergytė.

Ji teigę, kad Vilniaus komunalinių paslaugų ūkis yra tvarkomas „be jokio atsakomybės jausmo, be vizijos ir įsiklausymo į vilniečių kasdienius lūkesčius“.

„Vilniuje darosi vis sunkiau išgyventi. Jaunos šeimos priverstos mokėti tūkstančius už savo mažųjų priežiūrą ir mokslą. Pensininkai praktiškai nebeišgali padengti milžiniškų šildymo sąskaitų. O tie, kas naujai atvyksta ir siekia čia pradėti savo gyvenimą, neranda būsto už prieinamą kainą. Daugiabučių renovacija irgi įstrigusi.

Menksta ir  vilniečių bei jų vaikų galimybės sportuoti ir kitaip save lavinti. Antai Lazdynų baseino įgyvendinimas jau vėluoja tris metus, nacionalinio stadiono kaina ir statybų terminai yra tiesiog protu nesuvokiami, kogeneracinė jėgainė taip ir liko nepastatyta. Šios problemos yra miesto vadovų neveiklumo ir neūkiškumo rezultatas“, – vertino R. Budbergytė.

Ji sakė, kad tiek dirbdama Vyriausybėje, tiek Seime, pasigedo Vilniaus savivaldybės vadovų noro ir pastangų tartis su centrine valdžia ir kartu spręsti giliai įsišaknijusias problemas, tad šį požiūrį keistų.

„Esu pasirengusi užtikrinti ypatingai tamprų ryšį tarp Vilniaus savivaldybės ir Seimo ir Vyriausybės. Kaip Seimo narė, jau ėmiausi teisėkūros projektų, kurie padėtų spręsti svarbiausias vilniečių problemas. Vienas to pavyzdžių – mano bei kitų socialdemokratų Seime pateiktas siūlymas dėl Vyriausybės nustatyto būsto nuomos mokesčio maksimalaus dydžio. Priėmus šį sprendimą, būtų pažabotas „džiunglių kapitalizmas” Vilniaus nekilnojamojo turto rinkoje“, – minėjo ji.

Kaip dar vieną pavyzdį R. Budbergytė nurodė socialdemokratų siūlymą skirti kur kas didesnę dalį kitų metų biudžeto kelių infrastruktūros kokybės gerinimui.

„Metas priimti ir Vilniaus mobilumo įstatymą Seime, kuris – kaip tai buvo padaryta Berlyne  – paskatintų Vilniaus susisiekimo sistemą laiku pasiruošti eismo dalyvių skaičiaus augimui ateityje įgyvendinant visus darnaus judumo principus, 15 minučių miesto modelį, o galiausiai – 1 minutės miesto modelį, kuris yra praktikuojamas Stokholme“, – spaudos konferencijoje sakė ji.

Kandidatė į Vilniaus meres pabrėžė, kad iš esmės keistų bendrą savivaldybės politiką, kuri nepasiteisino.

„Privalome investuoti daugiau į gyventojus, į jiems reikalingas paslaugas, socialinę infrastruktūrą. Neužteks tik gražių žodžių ir fragmetiškų paramos priemonių atsainiai „pamėtytų“ per socialinės paramos centrą. Pagalba ir parama senjorams, jaunoms šeimoms, neįgaliesiems privalo būti sutelktos, jos turi atliepti specifinius žmonių interesus ir poreikius. Kaip rodo visų augančių miestų sėkmės istorijos, būtent investicijos į žmones, į jų gyvenimo kokybę, ilgainiui neša didžiausią ekonominę vertę miestui. Taisyklė paprasta: pinigai išleisti į žmogaus gyvenimo kokybės gerinimą visada grįžta dešimteriopai – į tai orientuota ir mūsų programa“, – akcentavo ji.

Budbergytė yra įgijusi aukštąjį teisinį išsilavinimą, 7 metus dirbo Vilniaus universitete, taip pat Teisingumo ir Vidaus reikalų ministerijose. 2005–2010 metais vadovavo Valstybės kontrolei, 2010–2016 metais – Europos Audito Rūmų narė, 2016 metais – XVI-osios Vyriausybės finansų ministrė.

Nuo 2016 metų R. Budbergytė renkama į Seimą, kurį laiką vadovavo Seimo socialdemokratų frakcijai. Dabar užima Seimo Audito komiteto pirmininkės pavaduotojos pareigas, yra LSDP vicepirmininkė.

Savivaldos rinkimai vyks kitų metų kovo 5 dieną.

Pilna LSDP Vilniaus miesto rinkimų programa skelbiama čia: https://www.lsdp.lt/wp-content/uploads/2022/11/LSDP-Vilniaus-miesto-rinkimu%CC%A8-programa.pdf